Vítáme Vás na webových stránkách nakladatelství Zdeněk Susa ve Středoklukách
a v naší on-line prodejně.

Nakladatelství vzniklo v roce 1994 a vydalo už desítky titulů. Ediční plán nakladatelství je jednoduchý. Majitel vydává to, o čem soudí, že by mělo vyjít. Protože je sám jediným stálým pracovníkem nakladatelství, dovoluje si vydávané knihy posuzovat značně subjektivně. Konec konců je nakladatelství jeho nákladný koníček; však proto se mu říká nakladatelství.

Majitel je lékař, vysokoškolský učitel, evangelický kazatel, cestovatel, spisovatel, konečně nakladatel. Dnes si už není jist, co z toho je hlavní a co vedlejší.

Z vlastní tvorby si nejvíc zakládá na dvoudílné knize Ultreia, která pojednává o putování, které vykonal vlastním tělem z Prahy do Santiaga de Compostela a na mys Finisterre - konec světa. Prošel také trasou Máchova putování do Krkonoš a vydal Krkonošskou pouť. „Putovní“ knihou je i Velká česká pivní kniha, pojednávající o českých, moravských a slezských pivovarech.

V edici V živé paměti vydal několik převážně memoárových knížek k pohnutým dějinám dvacátého století. Soudí, že z období, které ještě mnozí pamatujeme, je potřebí v první řadě zachytit vzpomínky jednotlivých lidí a dokumentaci jednotlivých míst. Zvláštní zájem má o česko-německo-židovské vztahy. Proto zahájil v roce 2010 velký projekt – vydávání edice Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí 1945 – 1951. Dokumenty z českých archivů.

Výběr filosofických spisů je určován nakladatelovými přátelskými vztahy; vydal knížku Radima Palouše a "gratulovník" k jeho osmdesátinám - sborník textů jeho přátel. Druhý tématický okruh - českou afrikanistiku - mu přibližuje Alena Rettová.

Stejnými pravidly je dán i jeho výběr poezie, vydává verše autorům, k nimž nabyl nějaký osobní vztah. Jejich hlavní zájem je obvykle v docela jiné oblasti; tak vyšly verše historika fotografie, politika, psychiatra, profesora teologie.

V dalších letech hodlá nakladatelství v dosavadních trendech pokračovat; i nadále budou vycházet knihy o putování, historii, filosofii...